Wybierz język:
WYSZUKAJ:

PYTANIA

  1. Czy zabieg pozyskania krwi pępowinowej jest bezpieczny?

POZYSKANIE KRWI PĘPOWINOWEJ

Pozyskanie krwi pępowinowej jest bezpieczne, jest to krótki nie inwazyjny zabieg. Odbywa się chwilę po narodzinach dziecka, już po przecięciu pępowiny i po tzw. odpępnieniu dziecka.  Jest to zabieg bezbolesny i nie zagraża w żadnym stopniu matce ani dziecku. Krew można pozyskać zarówno podczas porodu siłami natury jak i podczas cesarskiego cięcia.  Pozyskanie krwi  wykonuje przeszkolona położna korzystając z zestawu pozyskaniowego dostarczonego do szpitala. W przypadku ciąży bliźniaczej również istnieje możliwość pozyskania krwi pępowinowej, z tą różnica, że pozyskiwane zostają dwie jednostki krwi pępowinowej do dwóch osobnych zestawów.

  1. Co muszę zrobić żeby oddać krew pępowinową?

Należy zgłosić chęć oddania krwi pępowinowej położnej oraz wypełnić dokumenty:

1.Świadoma zgoda rodziców jest to dokument na podstawie którego wyrażają Państwo zgodę na pozyskanie, transport, preparatykę i przechowywanie krwi pępowinowej. Od tego momentu krew stanowi własność publiczną. Jeżeli z jakichś przyczyn krew nie spełni kryteriów wymaganych do celów transplantacyjnych, o ile wyrażą Państwo zgodę, zostaje przekazana do testów i badań naukowych związanych z rozwojem nauki o krwi pępowinowej i komórkach macierzystych.

Na tym dokumencie wyrażacie Państwo również zgodę dotycząca pobrania krwi obwodowej od mamy. Krew obwodowa pobrana zostaje celem wykonania niezbędnych badań w kierunku: zapalenia wątroby typu B (HBV), zapalenia wątroby typu C (HCV), CMV (cytomegalowirus), Syfilis, Toxoplazma oraz HIV.

W przypadku wstępnej pozytywnej kwalifikacji jednostki krwi pępowinowej niezbędne jest wykonanie powtórnych badań, w tym celu po 6 miesiącach od pozyskania krwi pępowinowej kontaktujemy się z Państwem w celu zaproszenia na powtórne pobranie krwi obwodowej do Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Kielcach. Powtórne badania wykonywane po 6 miesiącach są niezbędne by ominąć tzw. okienko serologiczne.

2.Kwestionariusz medyczny dla matki, jest to dokument który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia mamy. Zwracamy się tutaj z ogromną prośbą aby dokładnie odpowiedzieć w nim na wszystkie pytania.

Wszystkie niezbędne dokumenty znajdują się na oddziale u Pań położnych bądź można je pobrać z naszej strony internetowej http://publicznybank.rcnt.pl/  w zakładce Dokumenty

 

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania zachęcamy do kontaktu z nami  drogą mailową  lub telefonicznie. tel. (41) 343-40-50, w godz. 7.30-15.30         email: sekretariat@rcnt.pl

  1. Czy będę mogła wykorzystać zdeponowana krew pępowinową w przyszłości jeżeli zajdzie taka potrzeba?

Decydując się na oddanie krwi pępowinowej do Publicznego Baku Komórek Macierzystych jednocześnie zrzekają się państwo praw do niej, taki materiał staje się dobrem publicznym. Preparat komórek macierzystych z krwi pępowinowej po końcowej kwalifikacji zostaje zgłoszony do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku Kostnego i Krwi Pępowinowej Ośrodka Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” i w przyszłości może zostać przekazany dla biorcy niespokrewnionemu. Nie możemy Państwu zagwarantować że taki preparat u Nas będzie, ale nie możemy też zapewnić że go nie będzie.

 

  1. Gdzie mogę oddać krew pępowinową na cele publiczne?

Krew pępowinowa przeznaczona na cele publiczne pozyskiwana jest w 4 jednostkach współpracujących z Publicznym Bankiem Komórek Macierzystych, są to: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach, Szpital Kielecki św. Aleksandra sp. Z o.o. w Kielcach oraz Szpital Specjalistyczny im. Władysława Biegańskiego w Jędrzejowie.

 

  1. Czy za oddanie krwi pępowinowej do Publicznego Banku Komórek Macierzystych się płaci?

Rodzice decydujący się na oddanie krwi pępowinowej do Publicznego Banku Komórek Macierzystych nie ponoszą żadnych kosztów. Cały proces począwszy od pozyskania krwi pępowinowej przez jej preparatykę, a następnie przechowywanie preparatu komórek macierzystych jest nieodpłatny.

 

  1. Czy jest limit dzienny dla osób chętnych do oddania krwi pępowinowej do Publicznego Banku Komórek Macierzystych?

 

Tak. W każdym ze współpracujących z RCNT szpitalami mogą zostać pobrane 2 zestawy krwi pępowinowej dziennie. Krew pępowinowa nie jest pozyskiwana w piątki po godz. 7.00 oraz w soboty, a także w dni przed długimi weekendami.

 

  1. Kto pozyskuje krew pępowinową?

 

Krew pępowinową pozyskuje po porodzie przeszkolona położna z bloku porodowego.