Każdy z nas słyszał kiedyś o chorobie Parkinsona. Dotyczy ona osób w wieku najczęściej od 40 do 60 roku życia i wąże się z postępującym zwyrodnieniem ośrodkowego układu nerwowego. Jakość życia spada wraz z rozwojem choroby. W związku z tym, że jest to choroba najprawdopodobniej dziedziczona genetycznie i dotyka coraz więcej osób, naukowcy intensywnie szukają skutecznych metod leczenia choroby Parkinsona.
Ostatnio w czasopiśmie "Stem Cell Reports" opublikowane zostały wyniki badań zespołu z Uniwersytetu w Luxemburgu. Badania były przeprowadzane na modelu mysim i polegały na przeprogramowaniu mysich komórek skóry, a następnie na ich wszczepianiu do mózgów zwierząt. Otrzymane wyniki są obiecujące, gdyż po pół roku od implantacji wczepione komórki stały się w pełni funkcjonalne oraz nie zaobserwowano skutków ubocznych terapii. Naukowcy mają nadzieję, że jest to pierwszy krok do badań klinicznych oraz do opracowania metody leczenia chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Parkinsona. Trzymamy kciuki za zespół z Luxemburga!!!
Niniejszy artykuł nie jest własnością Publicznego Banku RCNT. Źródło pochodzenia http://www.alphagalileo.org/ViewItem.aspx?ItemId=144227&CultureCode=en
Administrator strony http://publicznybank.rcnt.pl nie odpowiada za treść artykułu