Wybierz język:
WYSZUKAJ:

CIEKAWOSTKI

Noworodek został bohaterem ratując życie swojemu bratu cierpiącemu na rzadką chorobę genetyczną...

Zapraszamy do artykułu ukazującego potencjał komórek macierzystych na przykładzie choroby Hallervordena-Spatza

Komórki macierzyste po raz kolejny uratowały życie …

 

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach, jest jednym ze szpitali w Polsce, gdzie kobiety po porodzie mogą oddać krew pępowinową, aby móc podarować innym bezcenny dar życia. Krew pępowinowa to nieoceniony skarb i bogate źródło krwiotwórczych komórek, które posiadają zdolność do samoodnowy. Są one wykorzystywane do odtworzenia i regeneracji uszkodzonych tkanek. Komórki macierzyste dostarczają nowych komórek w miejsce tych obumarłych. Mogą przemieniać się w dowolny typ komórek w zależności od schorzenia. Dodatkowo oprócz komórek macierzystych, krew pępowinowa zawiera również komórki mezenchymy, które dają początek innym komórkom tkanki nerwowej, kostnej, mięśniowej i nawet mięśnia sercowego.

Komórki macierzyste to klucz do przedłużenia życia pacjentów, możliwość leczenia dotychczas nieuleczalnych schorzeń. Przekonała się o tym mieszkanka Województwa Świętokrzyskiego. Jej 17 letni syn cierpiał na chorobę Hallervordena-Spatza. Jest rzadkim zespołem neurodegeneracyjnym, związanym z odkładaniem żelaza w mózgu, spowodowanym zwyrodnieniem ośrodkowego układu nerwowego. Ta uwarunkowana genetycznie choroba dotyka 50% dzieci posiadających mutacje genu PNAK 2. Genetyczne mutacje mogą się różnić w poszczególnych rodzinach, stąd każdy przypadek jest inny. Początkowe objawy choroby nie są zauważalne. Dziecko może być postrzegane jako niezdarne, potyka się i przewraca. Natomiast późniejsze symptomy polegają na: dystonicznym ustawieniem stóp i rąk, sztywności mięśni, skurczami dystonicznymi obejmującymi mięśnie głowy, języka i ust oraz kurzą ślepotę.  Zauważalne są zmiany zachowania i osobowości, które charakteryzuje drażliwość, impulsywność, agresywność, brakiem samodzielnych zainteresowań, zaburzenia pamięci, spowolnienie myślenia i słaba płynność słowna. Objawy są nieodwracalne i wraz z postępem choroby coraz silniejsze. W zaawansowanej chorobie cechą charakterystyczną  jest otępienie, nietrzymanie moczu i stolca, wychudzenie, a w konsekwencji nawet zgon. Pomimo stosowania różnych środków farmakologicznych leczenie choroby nie jest skuteczne i po kilku latach trwania choroby pacjent wymaga specjalistycznej pielęgnacji i opieki lekarskiej. Rozpoznanie choroby Hallervordena-Spatza jest możliwe tylko po przeprowadzeniu badania rezonansem magnetycznym, które ukazuje odkładanie  żelaza w konkretnych miejscach w mózgu (istota szara). W przypadku tej nieuleczalnej choroby u syna niniejszej pacjentki Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach zastosowano przeszczep komórek macierzystych uzyskanych od drugiego dziecka. Postawiono wszystko na jedną kartę. Po porodzie, matka wraz z dzieckiem skorzystała z możliwości pobrania krwi pępowinowej i oddała ją drugiemu choremu synowi. Przeszczep komórek macierzystych dał 17-latkowi szanse na pokonanie choroby. Noworodek został bohaterem ratując życie swojemu bratu, natomiast chory syn wykazał się ogromna determinacja walcząc z choroba. Teraz ich braterska więź jest jeszcze mocniejsza. Życie chłopca zostało uratowane.

Coraz częściej w Naszym Województwie matki podczas porodu mogą oddać krew pępowinową, z której można uzyskać komórki macierzyste i uratować życie innym. Przykład ten pokazuję, że krew pępowinowa to biologiczne zabezpieczenie na życie, które należy dobrze wykorzystać.